MAKLÉŘ RADÍ / „ Prodávejte bez realitky“

Velmi často v poslední době slýchám reklamu nejmenovaného realitního serveru, která, musím uznat, že i docela vtipnou formou, nabádá prodávající, aby svou nemovitost prodávali sami na jejich serveru a to především za pomoci osvědčených slovíček „ZDARMA“ nebo „UŠETŘÍTE“. Co si budeme nalhávat, pro drtivou většinu Čechů kouzelná slovíčka, která jakoby znemožnila zamýšlet se dál nad pravdivostí, logikou nebo samotnou reálností nabízeného. Ve skutečnosti jde jen o chytré nahánění klientů na server, kde zdarma není vlastně nic. Již za vložení inzerátu zaplatíte 199 Kč za inzerci na jednom serveru. Další služby jsou zpoplatněny mnohem vyššími částkami. Navíc obdivuji ty, kteří se nebojí svěřit mnohdy milionové částky někomu, koho znají pouze z telefonu nebo emailu. Jen pro srovnání. U RE/MAX je Váš inzerát na cca 40 serverech a nestojí Vás to nic. Stejně tak konzultace s advokátem nebo daňovým poradcem. Provize je totiž splatná jen v případě úspěšného prodeje, jinak Vás naše služby nestojí ani korunu.

Máte-li rádi adrenalin a příběhy s otevřeným koncem, kdy šance jsou do poslední chvíle 50/50, na nic nečekejte a pusťte se klidně sami do prodeje, většinou toho nejcennějších, co máte, střechy nad hlavou. Musím Vás ale upozornit, že prodej nemovitosti není prodej auta.

Pokud máte nadprůměrné obchodní dovednosti, jste dobrý fotograf, ovládáte marketing, vyznáte se v realitním právu, daních, hypotékách, energetických průkazech budov, znáte vlastní zákonné povinnosti při prodeji domu či bytu, lhůty, postupy katastrálního a stavebního úřadu a všechna rizika prodeje nemovitosti, tak to jistě zvládnete. Bude Vás to ale stát spoustu času, nervů a i při minimálním využití služeb advokáta, což rozhodně doporučuji, i nějaké peníze. V opačném případě se Vám může stát, že narazíte na někoho v oboru mnohem protřelejšího, s ne úplně čistými úmysly a konec nemusí dopadnout vůbec dobře. A že se takových „sympatických šmejdů“, bez špetky svědomí, na trhu pohybuje…

V případě, že Vám některá z výše uvedených znalostí chybí, vyberte si raději nějakého profesionálního realitního makléře. Průměrný člověk prodává nebo kupuje nemovitost jednou, dvakrát za život a většinou se jedná o milionové hodnoty. Těch, kteří přišli o střechu nad hlavou, nikdy nedostali celou kupní cenu nebo si koupili údajně stavební pozemek, na kterém se ve skutečnosti nedá stavět, případně obdrželi statisícové pokuty za nesplnění svých vlastních zákonných povinností při prodeji nemovitosti, je mnoho. Chraňte se i před neseriózními kupci s šikovným advokátem za zády, kteří nechají v klidu proběhnout prodej a potom z Vás dostanou statisícové slevy nebo odškodné. Nepřeceňujte své znalosti a neriskujte zbytečně.

Ano, služby realitního profesionála něco stojí, ale ušetří Vám čas, který můžete věnovat své rodině nebo práci, kterou  umíte a vydělává  Vám peníze, k tomu si ušetříte i spoustu nervů a starostí. Navíc statistiky jasně ukazují, že skutečný realitní profesionál dokáže prodat Vaši nemovitost za vyšší kupní cenu o  10 až 12%, především díky znalosti fungování realitního trhu a jeho aktuálního stavu, kvalitnímu marketingu, vlastnímu vzdělání a  svým obchodním dovednostem, zkušenostem v oboru a díky službám nezávislého advokáta, případně i daňového poradce. Takže si sám vydělá na svou provizi, Vám zůstane více peněz a jako bonus budete klidně spát.

A jak poznáte skutečného realitního profesionála? Ptejte se na to, co pro Vás přesně udělá a zda je vše hrazeno z dohodnuté provize a kdy je provize splatná. Jaký rozsah služeb nabízí, jak Vám ušetří čas a starosti a jak zvýšit kupní cenu prodávané nemovitosti. Dále jak ošetří bezpečnost celé transakce, jak vypořádá hypotéku, věcná břemena nebo zástavní práva apod.  Podívejte se na jeho historii, reference i prezentace aktuálně prodávaných nemovitostí a rozhodně nezapomeňte všechny dohody stvrdit písemnou smlouvou. Doporučuji klidně jen na dva nebo tři měsíce. Někdy i kratší doba Vám ukáže, zda jste si vybrali opravdu toho pravého profesionála, protože je mnoho „makléřů“, kteří pro získání zakázky naslibují cokoli. S plněním je to ale potom horší.

Máte-li jakékoli otázky nebo pochybnosti týkající se prodeje, koupě nebo pronájmu nemovitosti, navštivte kteroukoli z našich RE/MAX kanceláří, kde Vám naši makléři rádi a ZDARMA poradí a to i v případě, kdy jste se rozhodli svou nemovitost prodávat sami.

 

Copyright REMAX Dynamic

 

webdesign by Lewest.cz www.lewest.cz